Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerine Neden Bakım Yapılır ?

Yangın sistemlerinin insanları, mülkleri ve varlıkları korumak  konusunda yardımcı olması bekleniyor. Ama sadece onlara bakarak tam olarak çalışır durumda olup olmadıklarını anlayamazsınız. Diğer herhangi bir sistemde olduğu gibi, elektronik bileşenler zamanla bozulabilir ve sistemin çalışmasını tehlikeye atabilir. Yangın ihbar sisteminin düzgün çalışmasını etkileyebilecek tozlar, kirler, sıvılar ve benzer etkenler dedektörlerde sorunlara neden olabilir. Vandalizm, tadilat ve uygun olmayan bakım prosedürleri gibi şeyler de yangından korunma ekipmanlarının zarar görmesine sebep olabilir. İyi haber şu ki, yangın yönetmeliği gereği yılda iki kez yapılması gereken; uygun testler, muayene ve bakım ile yangın alarm sisteminizi optimum çalışma performansında tutabilir, olası bir arıza durumunu arıza oluşmadan önleyebilirsiniz. Korumayı sağlamanın yanı sıra, sisteminizi iyi durumda tutmak, yanlış alarmları önlemek, sistemde bulunan ekipmanların bozulmasıyla oluşabilecek ekstra bir maliyet yaratmasını önlemek ve sahip olunan bütçeyi korumak adına büyük önem arz etmektedir.

       Yangın Sistemlerinde Sistem Yaşının ve Bakım Geçmişinin Önemi Nedir ?

       Sistemin yaşını ve bakım geçmişini bilmek, operasyonel hazırlığını korumak için atmanız gereken adımları belirlemenize yardımcı olur.

  •  Beş yaşın altındaki sistemleri korumak için çok büyük çabalar sarf edilmesine gerek yoktur. Bu kadar genç sistemlerde, sorunlar genellikle yanlış topraklama veya voltaj geçişleri, çevresel faktörler gibi marjinal kurulumdan kaynaklanmaktadır. Nitelikli uzmanlar tarafından periyodik sistem testi ve denetimi sonucu, bu tür birçok sorun kolaylıkla tespit edilebilir.
  •  Beş ila on yaş arasındaki sistemler, sert ancak normal çevresel faktörlerin neden olduğu bileşen arızalarına maruz kalabilir. Voltaj dalgalanmaları, sıcaklık ve nem, sistem arızasına veya rahatsız edici alarm sorunlarına neden olabilir. On ila on beş yaş arasındaki sistemler hala uygun yaşam güvenliği tepkisi sağlayabilir. Bununla birlikte, bu kategorideki sistemler, uygun bakım prosedürleri olsa bile, çok dikkat gerektirir. Sistem kötü bakım geçmişine sahipse veya hiç sahip değilse, bileşenlerin arızalanması ve sistem bileşenlerinin yanlış izlenmesi muhtemeldir.
  •  20 yaşına yaklaşan sistemler, teknolojik yaşam beklentilerinin ötesinde olabilir. Sistem düzgün bir şekilde muhafaza edilirse tatmin edici bir şekilde çalışmaya devam edebilir, ancak acil bir durumda uygun sistem yanıtının gerçekleşmesini sağlamak için eğitimli uzmanlar tarafından test ve incelemeye ihtiyacınız vardır.
WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?